British Musician - Releases debut album in the heart of Europe.

After years on the London Soul and Blues scene, working at leading venues with top musicians. English Singer Songwriter Guy Bennett relocated to Prague in 2014. 10 years of the big city took it's toll and the move to Prague became a necessary change of pace. Inspiring creativity and a realistic work ethic.

Honing his craft as a songwriter over the next couple of years. Guy created a vast collection of songs.
Needing a band to help realise these songs, Guy turned to British Blues Hall of Famer Andy Graham (bass) a fellow expat now living in Prague and in demand Czech Drummer David Landstof ( Slza , XindleX etc….) along with harmonica player Mark Nessmith (USA) and Pianist Andrej Jurkovic (SK) - they quickly developed an energetic live show playing around Prague.

January 2017 saw the band take to the studio and the album was tracked in 2 days at First Floor Studios. With Bennett adding the finishing touches At Sub Studios Prague , with Producer Ian Kelosky. (Dog Fight , Justin Lavash, Cechamor)

Guest musicians include:
Karel Holas (Cechamor) - Violin.
Martin Sevcik and Ian Kelosky -Backing vocals.
Pete Back & Dave Orchant - Horns

The Album is a collection of Soul influenced tunes with a retro vibe and modern production. Familiar but new. Catchy but not Cliche’d.

CZ

Britský hudebník vydává album v srdci Evropy

Poté, co působil na londýnské bluesové scéně, kde spolupracoval ve vyhlášených klubech s těmi nejlepšími muzikanty, se anglický písničkář Guy Bennett v roce 2014 přestěhoval do Prahy. Přesun do Prahy se jevil jako vítaná (a svým způsobem nutná) změna. Změna prostředí, nasávání všudypřítomné inspirace a konec konců i změna přístupu k samotnému skládání.
V následujících letech Guy vylepšoval své muzikantské umění a za tu dobu vzniklo mnoho písniček. Guyovi bylo jasné, že k sobě potřebuje kapelu, aby písně získaly podobu, kterou si představoval. Obrátil se tedy na člena Britské bluesové síně slávy Andyho Grahama (baskytara), v ČR známého a velmi vytíženého bubeníka Davida Landštofa (Slza, Xindl X, atd..), ke kterým se připojil hráč na foukací harmoniku Mark Nessmith (USA) a klavírista Andrej Jurkovič (SK). Toto seskupení velmi rychle přeneslo neuvěřitelnou energii ze zkušeben na koncerty po celé Praze.

V lednu 2017 se kapela odebrala do studia a album vzniklo ve First Floor Studios během dvou dní. Bennett později album doladil s producentem Ianem Keloskym (Dog Fight, Justin Lavash,Čechomor) v Sub Studios v Praze.

Hosty na albu jsou:
Karel Holas (Čechomor) - housle
Martin Ševčík a Ian Kelosky - doprovodné vokály
Pete Back, Dave Orchant - trubky

Album ovlivněné soulem s retro atmosférou, v moderní produkci. Známé, avšak nové. Chytlavé, nikoliv však klišé.

FOLLOW US HERE

©2018 by Guy Bennett. Proudly created with Wix.com